Відкритий урок – тренінг. «ВІЛ /
СНІД: передбачити, уникнути, не захворіти».
Мета: активізувати та поповнити базові знання про ВІЛ/СНІД і
усвідомити зв'язок між способом життя і ризиком інфікуватися і розвивати вміння
уважно ставитись до свого здоров'я: формувати толерантне ставлення до здоров'я
як до найкращої цінності.
Очікувані результати:
Учні: 1. пояснюють відсутність між
ВІЛ і СНІД;
2. оцінюють ризик інфікування в
різних ситуаціях;
3. називають три стадії ВІЛ –
інфекції та їх ознаки.
Обладнання і матеріали: розвивальні картинки
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Оголошення теми уроку.
Діти, сьогодні
тема уроку «ВІЛ/СНІД передбачити, уникнути не захворіти». Тема знайома:1 грудня
– день боротьби зі СНІДОМ. Сьогодні ми з вами пригадаємо те, що знаємо, і
поповнимо знання новим матеріалом.
2. Знайомство.
У нас сьогодні
урок не звичайний – на ньому присутні гості. Давайте ми познайомимось з нашими
гостями. А ви знаєте, що виховані люди при знайомстві називають себе першими,
якщо вони молодші. А ви є молодшими.
Я пропоную вам
назвати своє ім'я та продовжити речення: «Для мене здоровя це …», а соїм
виразом обличчя подарувати хороший настрій.
Бажаю вам, щоб
гарний настрій залишився до кінця дня.
3. Повідомлення мети тренінгу.
Дякую ми представились.
Пропоную нам пригадати
правила роботи нашої групи, які ми записали на дошці та прочитати їх нашим
гостям.
1. Узагальнити і розширити
знання про ВІЛ/СНІД
2. Усвідомити зв'язок між
способом життя і ризиком інфікуватися.
3. Виховувати вміння уважно ставитися
до свого здоров'я
4. Формувати толерантне
ставлення до ВІЛ – інфікованих людей
4. Очікування.
Я попрошу вас написати на стінерах
свої очікування, тобто те, про що ви очікуєте від тренінгу і прикріпити навколо
контору людини. Ви знаєте, що прикріплюємо по черзі і говоримо вголос.
ІІ. Основна частина. Робота над темою уроку.
Слово вчителя:
Давайте з вами пригадаємо поняття ВІЛ
і СНІД. Як вони розшифровуються?
На дошці прикріплені літери:
В – вірус (збудник захворювань)
І – імонодефіциту (відсутність імунної
реакції організму)
Л – людини (тільки може бути в людини)
С – синдром (низка симптомів, що вказують на хворобу)
Н – набутого (не спадкового)
І – імунного (стосується імунної системи)
Д – дефіциту (відсутність або нестача)
ВІЛ/СНІД хвороба молода. Про неї
довідались наприкінці 80 – х роках минулого століття. Але якщо в 1988 р. було
хворих радянського союзу лише 2, то в 2007 р. у Вінницькій області – 1432
людини. Кількість хворих постійно зростає, але страшно те, що можуть хворіти як
дорослі так і діти. І ніхто не може впевнено сказати: ні! Мене це не
стусується. Ми самі маємо з нами, як
передається інфекція, щоб уникнути зараження.
Вірус ВІЛ є збудником і він є у
сльозах, слині, поті. Але найбільша його концентрація в крові, молоді, матері і
виділеннях стптевих органів.
Тому науковці стверджують, що відомі
такі шляхи інфікування ВІЛ – інфекцією це:
1. вертикальний (від матері до
дитини)
2. статевий (навіть при єдиному
контакті, якщо він не був захищений)
3. через кров (переливання
крові, інєкції)
Україна посідає перше місце в Європі
за темпами розповсюдження ВІЛ – інфекції. У світі найпоширеніший шлях передачі
через статеві органи. У крові через кров.
Пригадати, коли можливий контакт з кров'ю іншої людини (лікарня,
перукарня, салон краси)
Яка є категорія людей, що є групою
ризику для ВІЛ. Чому? (протягом трьох місяців у голці шпріца зберігається
інфекція)
Робота в групах (парах)
Учитель. Як ви думаєте ВІЛ і СНІД це різні
хвороби чи різні стадії? Так: ВІЛ – інфекція переходить у СНІД.
Хвороба ВІЛ / СНІД має три стадії
1. період «вікна»
2. безсимтонний період;
3. стадія СНІД
я вам роздаю картки із зображенням
будинка, годинника, будильника. Прошу вас обєднатися у пари. Роздаю інформацію
про ці періоди. Опрацювати матеріал і визначити доповідача. (3 – 5 хв.) час пішов.
Закінчити роботу і заслухати
доповіді.
А тепер ми виконаємо вправу «Послання у світ»
На дошці прикріплений голуб миру із
червоною стрічкою.
Те, що ми знаємо про цю важку хворобу
ВІЛ / СНІД важливе не тільки для нас самих, але й для багатьох інших людей, що
потребують допомоги. Наступне наше завдання скласти індивідуальні «послання у
світ». На стікерах написати своє ставлення до ВІЛ – інфекції, та висловити
застороги своїм одноліткам. Прошу (вибірково) зачитати послання та прикріпити
їх на голубові миру.
Руханка.
Ви вже трьохи втомилися. Трьохи
відпочинемо. Виконуємо зі мною разом.
Якщо весело тобі, роби так. (2 рази
плеснути в долоні)
Якщо весело тобі, роби так. (2 рази
пальчиками)
Якщо весело тобі, роби так. (2 рази
плеснути по колінах)
Якщо весело тобі, роби так. (2 рази
стукнути ногами)
(промовити добре все)
Якщо весело тобі, роби все.
(послідовно виконати всі рухи)
Вправа «Оцінка ризику
ВІЛ – інфікування»
Зараз я вам роздам записані ситуації.
На парті розміщенні таблички «Ризик високий», «ризик низький», «ризик
відсутній»
Пригадайте все, що ви знаєте про цю
хворобу. Будьте уважні. Кожен зачитує ситуацію вголос і кладе до таблички, що
має правильну відповідь.
Дякую. Ви бачите, що не так багато ситуацій,
коли можна інфікуватися, однак їх треба уникати, щою не захворіти.
ВІЛ – інфіковані чи хворі на СНІД –
це насамперед люди, для того щоб подолати цю хворобу, рідні і друзі мають їм
допомагати у цьому.
Зараз ми виконаємо вправу «Серце друга»
Мета її у формуванні толерантного
ставлення до ВІЛ – інфікованих людей.
У нас є листи від ВІЛ – інфікованих
підлітків. Я їх зараз зачитаю і прикріплю на дошці, а ви стікери із серцями
приєднаєте до того листа, автору якого хочете віддати частинку свого серця.
ІІІ. Рефлексія тренінгу.
І. Підсумок уроку.
Давайте пригадаємо, про що ми
говорили на уроці.
ВІЛ І СНІД те саме?
Які існують шляхи передачі інфекції?
Які є стадії хвороби?
ІІ. Зворотній зв'язок.
На початку уроку ми прикріплювали
свої очікування навколо хлопчика. Я прошу вас по черзі підійти до дошки, і якщо
ваші очікування справдились то перенесіть своє сердечко на хлопчика.
ІІІ Учитель разом з дітьми стає в
коло, простягує руки і говорить про роботу учнів на уроці.
Діти по черзі говорять, що їм
сподобалось і кладуть свої дві руки.
Домашнє завдання.
а) скласти лист другу про хворобу XX століття;
б) опрацювати матеріал підручника
подаруй усмішку
Завершення. Запалити лампадку і поставити на
плакат «Червона стрічка» на знак підтримки всіх, хто живе з ВІЛ, і як пам'ять
про тих, хто помер від СНІДУ.
Дякуємо за урок.
|