Неділя, 19.05.2024, 00:13
Вітаю Вас Гість | RSS

Підлісно-Ялтушківський НВК "ЗОШ І-ІІст.-ДНЗ"

-----------------------------------------------------------------
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 81
Міні-чат
Плейєр

Загальний каталог файлів

Головна » Файли » Усі категорії » Розробки уроків

Трикутник та його види
16.10.2013, 18:59

5 клас.

Предмет. Математика.

Тема. Трикутник та його види.

Мета. Навчальна. Розглянути елементи трикутника; види трикутників за довжинами сторін, за величиною найбільшого кута; властивості рівних трикутників; суму кутів трикутника; дати означення периметра трикутника.

Розвивальна. Розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, довільну увагу, пам'ять, уяву, творчі здібності.

Виховна. Виховувати охайність запису в зошитах, відповідальне ставлення до підготовки домашнього завдання.

Тип уроку. Комбінований.

Обладнання. Для вчителя. Підручник, план-конспект уроку, наочність, роздатковий матеріал, креслярське приладдя, ножиці, кольорова крейда, маркер.

Для учнів. Підручник, зошит, ручка, креслярське приладдя, чернетка, щоденник.

 

Хід уроку

1. Організаційний момент.

 

1.1. Привітання.

Вчитель. Доброго дня, учні. Сідайте, будь ласка.

 

1.2. Перевірка готовності учнів до уроку (перевірка наявності необхідного обладнання)

 

2. Перевірка домашнього завдання.

Черговий учень збирає зошити з домашнім завданням та роздає змінні зошити.

3. Актуалізація опорних знань.

 

Фронтальне опитування

1. Вчитель називає вид кута (гострий, прямий, тупий, розгорнутий), а учні, піднімаючи руку, називають відповідний кут зображений на малюнку.

2. Продовжте речення:

·        «Периметр – це …» (…сума довжин всіх сторін.)

·        «Щоб знайти периметр потрібно …» (… додати довжини всіх сторін.)

 

4. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. Ви вже здогадались, яку фігуру ми будемо розглядати?

Учень. Трикутник.

Вчитель. Трикутник – це вид многокутника. Продовжте речення. У трикутника три…

Учень. Кути.

Вчитель. У трикутника три…

Учень. Сторони.

Вчитель. У трикутника три…

Учень. Вершини.

Вчитель. Молодці. Але трикутники бувають різними. Тож давайте розглянемо, які є види трикутників. Трикутники можна розрізнити за кутами: гострокутний (у якого всі кути гострі), тупокутний (у якого найбільший кут тупий), прямокутний (у якого найбільший кут прямий).

Ще трикутники можна розрізнити за сторонами: різносторонній (у якого всі сторони мають різну довжину), рівносторонній (у якого всі сторони мають однакову довжину), рівнобедрений (у якого дві сторони мають однакову довжину; дві однакові сторони називаються бічні сторони, а третя - основа).

Вчитель. Давайте пригадаємо, які фігури називаються рівними?

Учень. Фігури, які можна сумістити накладанням, називаються рівними.

Вчитель. Які з фігур, зображених на малюнку, є рівними?


Учені дають відповіді.

Вчитель. На малюнку два рівні трикутники. Які сторони і які кути у них рівні?

Учень. АС=МD, СВ=DЕ, АВ=МЕ, кутА і кутМ, кутВ і кутЕ, кутС і кутD.

Вчитель. А зараз проведемо експеримент. Беремо трикутник, виготовлений з цупкого паперу, розрізаємо його так, як показано на схемі.

Спочатку відрізаємо кут 1, а потім розділяємо кути 2 і 3. На парті до кута 1 прикладаємо кут 2, а до нього – кут 3. Дістали розгорнутий кут. Це означає, що сума всіх кутів будь-якого трикутника дорівнює 180°.

Вчитель. А хто мені скаже,  як знайти  периметр трикутника?

Учень. Щоб знайти периметр трикутника, потрібно додати довжини усіх його сторін.

 5. Закріплення матеріалу.

 5.1. Письмові вправи.

 № 362. Основа рівнобедреного трикутника дорівнює 10 мм, а бічна сторона – вдвічі більша за неї. Знайдіть периметр трикутника.

Розв'язання:

ВС = 10 мм;

АС = АВ;

АС = 10 2 = 20(мм);

АВ = 20 мм;

Р= АВ + АС + ВС = 20 + 20 + 10 = 50(мм) = 5см;

 

Відповідь: 5 см.

 № 367. Кут А трикутника АВС дорівнює 40°, а кут С – удвічі більший за кут А. знайдіть кут В.

Відповідь: 60°.

5.2. Усні вправи.

 № 350. На малюнках назвіть:

 1) рівносторонній трикутник (МТL);

2) рівнобедрений трикутник (СОD, МТL).

 № 351. Назвіть основу та бічні сторони рівнобедреного трикутника:

 1) АС – основа, АВ і ВС – бічні сторони;

2) РN – основа, РМ і МN – бічні сторони.

 № 352. Назвіть вид трикутника АВС, якщо:

 1) АВ = 3см, ВС = 8см, СА = 8см;

Відповідь: трикутник рівнобедрений.

 2) АВ = 15см, ВС = 15см, СА = 15см;

Відповідь: трикутник рівносторонній.

 7. Підсумок уроку.

 7.1. Домашнє завдання

№ 360 (1), 363, 368, 371.

 7.2. Фронтальне опитування.

Вчитель. Що таке «трикутник»?

Учень. Трикутник – це вид многокутника.

Вчитель. Скільки вершин, сторін, кутів має трикутник?

Учень. Трикутник має три вершини, три сторони, три кути.

Вчитель. Який трикутник називається різностороннім?

Учень. Трикутник, у якого всі сторони різні, називається різностороннім.

Вчитель. Який трикутник називається рівностороннім?

Учень. Трикутник, у якого всі сторони рівні, називається рівностороннім.

Вчитель. Який трикутник називається рівнобедреним?

Учень. Трикутник, у якого дві сторони рівні, називається рівнобедреним.

Вчитель. Який трикутник називається гострокутним?

Учень. Трикутник, у якого всі кути гострі, називається гострокутним.

Вчитель. Який трикутник називається прямокутним?

Учень. Трикутник, у якого один кут прямий, називається прямокутним.

Вчитель. Який трикутник називається тупокутним?

Учень. Трикутник, у якого один кут тупий, називається тупокутним.

Вчитель. Як знайти периметр трикутника?

Учень. Щоб знайти периметр трикутника потрібно додати довжини усіх його сторін.

Вчитель. Як знайти периметр рівностороннього трикутника?

Учень. Щоб знайти периметр рівностороннього трикутника потрібно довжину однієї його сторони помножити на 3.

Вчитель. Чому дорівнює сума кутів трикутника?

Учень. Сума кутів трикутника дорівнює 180°.

Вчитель. Які трикутники називають рівними?

Учень. Трикутники, які можна сумістити накладанням, називаються рівними.

 7.3. Оцінювання знань учнів.

Виставлення оцінок в щоденники.

 

Категорія: Розробки уроків | Додав: НВК
Переглядів: 3914 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Друк сторінки
Годинник
Пошук